Tako je, za dostop potrebuješ le AAI račun zaposlenega na osnovni šoli ali zavodu, ki izobražuje učence ali dijake s posebnimi potrebami.
Za uporabo KOBI aplikacije – vstop in kreiranje uporabniškega računa – nujno potrebuješ pametno napravo. S tem lahko ustvariš profile otrok in jim dodeliš knjige ter prilagodiš besedilo. Otroci pa lahko besedila berejo tudi brez uporabe zaslona. Vsa gradiva v aplikaciji je mogoče shraniti v PDF obliki in jih natisniti.
Do junija 2026 bo organizirana vrsta usposabljanj, tako preko spleta kot v živo. Dogodki bodo objavljeni na spletni strani. Organizirani bodo v različnih krajih po Sloveniji.
Ne, uporaba aplikacije ‘KOBI v šoli’ je namenjena uporabi v šoli.
Da, KOBI kodo lahko izvoziš tudi za vsakega otroka posebej. Na željo učiteljev smo posodobili aplikacijo in omogočili izvoz posamezne kode.
Več o izvozu KOBI kod si lahko ogledaš tukaj: https://vimeo.com/1010575786
Učenec bo vstopil v učiteljev profil, kjer bo lahko bral ali dodajal nove knjige v učiteljev profil. Druge funkcionalnosti mu niso dostopne.
V razdelku nastavitve izberi Poročila. Tu si lahko ogledaš, koliko časa je učenec v določenem tednu bral in kakšna je bila njegova povprečna tekočnost branja.
Vsak učenec si lahko v svojem profilu ob kliku na Moj napredek ogleda lasten dnevni, tedenski ali skupni napredek.
Podatki o napredku posameznega otroka najdeš med nastavitvami v zavihku Poročila. Tu lahko izbereš učenca in si ogledaš njegov seznam prebranih knjig in podatke o tekočnosti branja za posamezne tedne. Teh podatkov ni mogoče shraniti in deliti s starši, so pa lahko v pomoč pri interpretaciji bralnega napredka otroka.
Seveda. Otrok lahko pod svojim profilom pod zavihkom Moj napredek vidi in spremlja svoj napredek.
Skrbnik učenčevega bralnega profila je učitelj. Smiselno je, da ga ustvari tisti učitelj, pri katerem bo otrok aplikacijo največ uporabljal. Lahko je to razrednik ali pa učitelj DSP. Skrbnik nato lahko učencu dodeli knjige in sledi njegovemu bralnemu napredku.
Učenec lahko nato s svojo KOBI kodo vstopa v svoj profil s katerekoli pametne naprave, ki ima naloženo aplikacijo ‘KOBI v šoli’ in je bila predhodno identificirana kot šolska naprava preko AAI prijave. Tako lahko bere knjige tudi pri drugih oblikah pouka, a dostop do njegovih podatkov o branju ima le skrbnik njegovega uporabniškega računa.
BNM pomeni “besed na minuto” in označuje tekočnost (fluentnost) branja. Izračunamo jo tako, da čas na zaslonu delimo s številom besed od začetka do zaznamka oziroma od zaznamka do naslednjega zaznamka ali konca gradiva. Naš algoritem odstrani vrednosti, ki so očitno neustrezne.
Vrednosti so indikativne in niso namenjene diagnostiki.
KOBI otroka ne snema in ne “posluša”.
Ko je knjiga prebrana, se obarva rumeno. Vsako knjigo lahko prebereš večkrat, ne moreš pa je vrniti v stanje neprebrane knjige.
Besedilo, shranjeno v obliki PDF datoteke, lahko naložiš med svoja gradiva tako, da v knjižnici tapneš na Moja gradiva in tam izbereš Uvozi gradivo. Tu lahko prilepiš kopirano besedilo ali pa v zgornjem desnem kotu izbereš ikono mape in tako naložiš PDF dokument. Besedilo nato shraniš. Vsa uvožena gradiva so shranjena v Knjižnici v mapi Moja gradiva.
Svoja besedila lahko uvoziš (PDF) ali jih dodaš po principu “kopiraj + prilepi” Navodila najdeš tukaj.
Skeniranja KOBI ne omogoča, lahko pa uporabiš katero od brezplačnih aplikacij, recimo Adobe Scanner.
Ne, ni potrebno, da je Čudežni prstek vedno vklopljen. Dodali smo četrto možnost pri izbiri uporabe Čudežnega prstka, in sicer ‘Onemogočeno’, kjer ga lahko v tem primeru izklopite.
KOBI je mobilna aplikacija, ki uporablja funkcionalnosti zaslona na dotik, zato v bližnji prihodnosti ne kaže, da bi podprli osebne računalnike. Kljub vsemu, pa se da preko emulatorja mobilne aplikacije naložiti tudi na osebne računalnike. Na voljo je veliko brezplačnih emulatorjev.
Ne. Brez dovoljenja KOBI ne more shraniti datotek.
Kode lahko izvoziš, ne moreš pa jih poskenirati.
Žal KOBI ni kompatibilen z Windows operacijskim sistemom. Deluje na Android in iOS napravah.
Nobeno izobraževanje ni popolnoma enako, saj jih izvajamo v živo, kar pomeni, da je vsak dogodek edinstven. Medtem ko sledimo osnovni strukturi in vsebini izobraževanja, se lahko teme, vprašanja udeležencev in interakcije razlikujejo glede na dinamiko skupine in specifične potrebe posamezne seje. Zato lahko pričakujete, da bo tudi prihodnje izobraževanje nekoliko drugačno in prilagojeno trenutnim potrebam in okoliščinam.
Žal se na naprave brez kamere ni mogoče prijaviti s KOBI kodo. Učiteljica se lahko prijavi z AAI profilom na več naprav hkrati in odpre katerikoli profil učenca. V takem primeru je treba biti pozoren na to, da imajo otroci dostop do vseh profilov sošolcev, zato ne priporočamo uporabe aplikacije brez pozornega nadzora.
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je vsem osnovnim šolam omogočilo brezplačno uporabo aplikacije ‘KOBI v šoli’. Aplikacija ‘KOBI’, ki jo prav tako najdete v Google Play trgovini, je splošna aplikacija, namenjena širšemu trgu v Sloveniji. ‘KOBI v šoli’ je bil prilagojen posebej za uporabo v šolah, medtem ko je splošni KOBI namenjen uporabi doma.
V aplikacijo ‘KOBI v šoli’ lahko vstopate z vašim AAI računom, medtem ko v aplikacijo ‘KOBI’ dostop z omenjenim računom ni mogoč. Aplikaciji se razlikujeta: ‘KOBI v šoli’ je namenjen učiteljem in njihovim učencem, medtem ko je splošni ‘KOBI’ namenjen ostalim uporabnikom v Sloveniji.A